عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود را چگونه انجام دهیم؟

آیا ماشین لباسشویی احتیاج به تعمیر دارد؟ عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود را با توصیه‌های تخصصی ما انجام دهید. این مقاله شامل دستورالعمل های مرحله به مرحله برای مواقعی است که ماشین لباسشویی کار نمی کند، به خوبی تمیز نمی کند، از آب پر نمی شود، نمی چرخد، نشت می‌کند و یا میلرزد.

 ماشین لباسشویی اساساً یک مخزن بزرگ است که به طور مرتب با آب پر می شود، تخلیه می شود و می چرخد تا لباس ها را خشک کند. همینطور دارای دستگاهی برای حرکت لباس های درون آن است که این دستگاه یک همزن در میانه بالایی بار دستگاه و یا یک درام چرخشی است که در قسمت جلویی ماشین قرار دارد. اگر ماشین به درستی کار نمی کند، شاید لازم باشد قبل از تماس با تعمیرکار لوازم خانگی، خودتان برخی از تعمیرات را انجام دهید.

 چرخه چهار مرحله‌ای هر ماشین لباسشویی شامل پر کردن آب، شستشو، تخلیه و چرخش است. در هر یک از این چهار مرحله اصلی ممکن است تعدادی خطا رخ دهد. با این حال، می توانید خیلی راحت و آسان تعدادی از این مشکل ها را خودتان حل کنید. اما برخی دیگر از مشکلات بهتر است به دست متخصص و تعمیرکار لوازم خانگی انجام شود. پیش از تعمیر ماشین لباسشویی حتماً آن را از برق خارج کنید. همچنین ماشین لباسشویی را قبل از تعمیر از لباس خالی کنید. حال به عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی می پردازیم.

عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی که حرکت نمی کند

ماشین لباسشویی حرکت نمی کند

 اگر ماشین لباسشویی هیچ کاری انجام ندهد و یا به عبارت دیگر اجرا نشود، یا در هر یک از چرخه ها صدای ناهنجار بدهد، ممکن است به این علت باشد که برق کافی به ان نمی رسد. اگر ماشین در هنگام اجرای چرخه بعدی متوقف شود، ممکن است به این علت باشد که محافظ اضافه بار دستگاه قطع شده است. بنابراین، لازم است برای کاهش بار و تنظیم مجدد محافظ، از بار ماشین کم کنید. در برخی مواقع لازم است ماشین را از برق خارج کرده و سپس برای تنظیم مجدد به برق وصل کنید.

 در غیر اینصورت:

 1. اطمینان حاصل کنید که ماشین به برق متصل بوده و روشن است. در صورت لزوم با استفاده از لامپ کار، دستگاه یا تستر ولتاژ اطمینان حاصل کنید که پریز به برق متصل می شود. همچنین مطمئن شوید که درب ماشین لباسشویی به طور کامل بسته است.
 2. در صورتی که عیب از پریز‌برق باشد، قطع کننده مدار و یا فیوز تامین کننده آن را چک کنید.
 3. سیم برق را بررسی کنید. ماشین را از برق کشیده و سیم ها را بررسی کنید که آیا دارای شکستگی و یا قطعی هست یا نه. در صورت لزوم سیم را تعویض کنید.
 4. درب ماشین را باز کرده و سوئیچ درب ماشین لباسشویی و زبانه روی درب را بررسی کنید. سوئیچ را فشار داده و رها کنید. اگر کلیک نشد، احتمالا شکسته است. ماشین را از برق خارج کنید سوئیچ را جدا کرده، آن را تست کنید و در صورت لزوم تعویض کنید.
 5. اگر با این وجود هنوز ماشین لباسشویی کار نمی کند، ممکن است عیب از کنترل ها باشد. در این صورت با تعمیرکار حرفه ای از مراکز تعمیر لوازم خانگی تماس بگیرید.

ماشین لباسشویی لباس ها را به درستی نمی شوند 

 اگر بعد از اتمام شستشو هنوز در بین لباس ها و یا ماشین لباسشویی، باقی مانده لکه و یا کثیفی وجود داشته باشد ممکن است به چند علت باشد.

 نخست، اطمینان کنید از ماشین لباسشویی به درستی استفاده می کنید. به عبارت دیگر، مقدار ماده شوینده کافی در مخزن پودر قرار دهید و یا اضافه بر ظرفیت ماشین در آن لباس قرار ندهید. برای اطلاع از ظرفیت ماشین خود به راهنمای دستی آن مراجعه کنید. گاهی اوقات وجود تنها بار اضافه باعث شستشوی نادرست می شود.

 در صورتی که علت از این موارد نباشد، این احتمال  وجود دارد که آب وارد مخزن نمی شود و یا به درستی تخلیه نمی شود.

 1. شیرهای تغذیه را بررسی کنید. اطمینان یابید که شیرهای تغذیه که به شیلنگ ها آبرسانی می کنند، در سرتاسر مسیر باز هستند.
 2. اطمینان پیدا کنید که شیلنگ‌های تغذیه دچارپیچ خوردگی نباشد.
 3. شیلنگ تخلیه را بررسی کنید که به درستی عمل تخلیه را انجام دهد. وجود یک انسداد در آن باعث می‌شود آب دوباره برگردد و در مخزن باقی بماند. بعد از عمل شستشو مطمئن شوید که دستگاه را به طور کامل خالی می کنید.
 4. اطمینان یابید که شیلنگ تغذیه آب سرد مسدود نشده باشد. شیر شلنگ را ببندید و آن را از ماشین جدا کنید. انتهای آن را درون یک سطل قرار دهید و شیر آب را دوباره باز کنید. اگر جریان آب به خوبی برقرار باشد ایرادی وجود ندارد. در غیر این صورت، ممکن است شیلنگ در محل هایی دچار انسداد باشد.

 برای اطمینان، انتهای شیلنگ را از شیر جدا کنید. آن را به یک شیر خارجی متصل کنید و دوباره امتحان کنید. اگر جریان آب همچنان محدود باشد، ممکن است شیلنگ نیاز به تمیز کردن و یا تعویض داشته باشد.

 1. اگر این اقدامات کارساز نبود، با تعمیر کننده ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

 ماشین لباسشویی دچار نشتی است.

نشت آب از ماشین لباسشویی معمولاً به شلنگ و اتصالات آن باز می گردد. اطمینان یابید که آب نشتی، آب تخلیه از لوله ایستای پشت ماشین نباشد. برای جلوگیری از خرابی شیلنگ های تغذیه ماشین لباسشویی و جلوگیری از سرازیر شدن آب، اطمینان یابید که از شیلنگ های ضد زنگ و شیرهای اهرم دار مانند شکل زیر استفاده کنید. با این کار می توانید به راحتی در شستشوی روزانه به وسیله اهرم جریان آب سرد و گرم را قطع و وصل کنید.

عیب یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی که نشتی دارد

 1. محل اتصال شیلنگ به شیر و پشت ماشین لباسشویی را بررسی کنید. همچنین به دنبال شیلنگ های فرسوده و یا نشتی باشید. در صورت لزوم، اتصالات یا بست‌های شلنگ را محکم کنید و یا به طور کلی شیلنگ را تعویض کنید. قبل از جدا کردن شیلنگ اطمینان یابید که آب نداشته باشد و از قبل آن را داخل یک سطح آب تخلیه کنید.
 2. از پودر ماشین لباسشویی با کف کم استفاده کنید، در غیر این صورت باعث سرریز شدن می شود. برای کم کردن کف، یک دوم فنجان سرکه را داخل یک چهارم پیمانه آب بریزید. از پودر شوینده یا مواد با کف کمتر استفاده کنید.
 3. درزبندی ها و یاتاقان ها را بررسی کنید. ممکن است یاتاقان و یالاستیک درزبندی نیاز به تعمیر داشته باشد. در این صورت با تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید.
 4. اگر ماشین لباسشویی دارای نشتی کوچکی باشد، وجود یک سینی پلاستیکی از کف آن محافظت می کند.

عیب یابی و تعمیرات ماشین لباسشویی که مشکل عدم ورود آب دارد

ماشین لباسشویی به درستی از آب پر نمی شود

 اگر به نظر رسد آب گرم و سرد با فشار مناسب وارد ماشین می شود، آب در طی مرحله پر شدن از طریق عمل سیفون زودتر از موعد تخلیه می شود. اطمینان حاصل کنید که اتصال شلنگ تخلیه به لوله ها حدوداً ۳۴ اینچ بالاتر از کف زمین باشد. در این صورت با یک لوله کش صحبت کنید. شکاف هوا بین شلنگ تخلیه و لوله ایستا مانع از برگشته آب می شود.

 دلیل دیگر عدم پر شدن ماشین لباسشویی ممکن است به علت خرابی سوئیچ همسطح کننده آب، تایمر و یا سلکتور دما باشد.

 اگر ماشین بیش از اندازه پر می شود بهتر است از یک شیر آب ورودی و یا سوئیچ سطح آب استفاده کنید.

اگر شیر آب ورودی شکسته باشد، آب به داخل مخزن لباس ها نشت می کند. در صورتی که سوئیچ سطح آب دچار عیب باشد، نمی تواند سطح آب داخل مخزن را تشخیص داده و جریان آب را قطع کند و در نتیجه باعث سرریز شدن آب می شود. بهتر است این تعمیرات توسط تعمیرکار لوازم خانگی انجام شود.

 ماشین لباسشویی دچار لرزش و تکانه است

 در اکثر موارد، زمانی که ماشین لباسشویی با سطح زمین تراز نباشد و یا دارای عدم تعادل بار باشد، در هنگام کار شروع به تکان خوردن و یا لرزش می کند.

 نخست، عدم تعادل بار ماشین را بررسی کنید و لباس های اضافه را خارج کنید. در صورتی که لباس ها در یک طرفه مخزن جمع شده اند، آنها را توزیع کنید. آنگاه سطح تراز ماشین را بررسی کنید. اطمینان یابید که سطح زمین صاف است. برای اینکه ماشین به درستی کار کند، سطح زمین باید صاف، هموار و محکم بوده تا بتواند ماشین لباسشویی پر از آب را محکم در جای خود نگه دارد.

 1. قبل از انجام هر گونه کاری ماشین را از برق بکشید.
 1. پایه های تراز را بررسی کنید. زیر ماشین لباسشویی را نگاه کنید و اطمینان یابید که پایه ها به طور محکم بر روی زمین قرار دارد. اگر یک و یا هر دو پایه های جلویی بر روی زمین محکم نیستند، آنها را در خلاف جهت عقربه های ساعت بپیچانید تا اینکه محکم شوند.

 نکته: پایه های جلویی باید تا حد ممکن کوتاه باشند. یک ترازو بر روی ماشین لباسشویی قرار دهید و در صورت لزوم پایه های جلویی را اندکی تنظیم کنید.

 1. اطمینان یابید پایه های جلویی دارای درپوش لاستیکی و مهره های قفل کننده جهت محکم نگه داشتن آنها باشد. در غیر این صورت، این قطعات را خریداری و نصب کنید

 نکته: می توانید از پدهای ضد لرزش برای قرار دادن زیر پایه ها استفاده کنید. این کار کمک بسیاری می‌کند.

 1. در صورت لزوم ماشین لباسشویی را به جلو خم کنید. این کار به پایه های عقبی اجازه می‌دهد تنظیم شود. سطح تراز را مجدداً چک کنید و پایه های جلویی را دوباره تنظیم کنید. دستگاه را به برق وصل کرده و آن را خالی از لباس به راه بیندازید.

 آنرا در سیکل چرخش راه اندازی کنید تا ببینید آیا هنوز هم لرزش دارد. اگر این طور است، با تعمیرکار لوازم خانگی تماس بگیرید.

 

ترجمه شده از: hometips.com

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *